Menu

default_mobilelogo

DKK 01Pierwsza w nowym roku kalendarzowym dyskusja w czasie spotkania naszego młodzieżowego klubu książki, i pierwsze z dwóch zaplanowanych na styczeń spotkań z książkami @wydawnictwo_poznanskie

Cóż to była za ciekawa rozmowa, co prawda zdominowana lekko przez kontekst częściowo wynikający z książki, a dotyczący pracy seksualnej, zagrożeń i prawnych rozwiązań (główna bohaterka powieści, w wyniku splotu różnych nieprzyjemnych, przemocowych zdarzeń, głownie ze strony mężczyzn, zostaje sprzedana do domu publicznego. Jednakże jest to zupełnie inny obraz niż znamy go chociażby z kart „Zbrodni i kary” Dostojewskiego. Leila mimo wielu traumatycznych doświadczeń jest przepięknie sportretowana w tej powieści, nie jest tylko ofiarą, jest również osobą, która wydobywa z ludzi to co dobre , co dla nich ważne, dając im przestrzeń na wzrastanie.

Odrzucona przez własną rodziną, tworzy swoją własną wspólnotę, krąg pięciu bliski przyjaciół. I jest to o tyle niesamowite, że tę sprawczość Leili odczuwamy mimo tego, iż narracja prowadzona jest z perspektywy nieżywej już protagonistki. Te tytułowe minuty, to moment, w którym mimo ustania pracy serca, zaobserwowano jeszcze reakcje w mózgu – i na tym fundamencie autorka odtwarza nam kadry z życia Leili za pośrednictwem jej ulubionych, zapamiętanych zapachów i smaków ).
DKK 02Powieść o wykluczeniu, o opresji, jakiej poddawane są kobiety w tureckiej społeczności, ale jednocześnie poruszając opowieść o bliskości i próbach, by wieść godne miłości i szacunku życie. A także niezwykle sugestywny, niemal baśniowy obraz miasta , ach te niemal fizycznie i realnie odczuwalne dźwięki i zapachy Stambułu, większość z nas marzy teraz o wycieczce w tamte rejony. Generalnie powieść zebrała w większości pozytywne opinie, okazała się również inspirująca pod przywołanie naszych własnych wspomnień dotyczących ukochanych smaków lat dzieciństwa, jak i pod rozważania odnośnie cenzury nakładanej na pisarki(pisarzy) przez tureckie władze, i wpływu fanatyzmu religijnego na życie jednostki.

W bibliotece znajdziecie jeszcze inne powieści @shafakelif tej, jak się wyraził Orhan Pamuk: „najlepszej tureckiej pisarki ostatniej dekady” – my ze swojej strony polecamy!

[fot/ _book_on_prescription]