Drodzy Czytelnicy i Czytelniczki,

10 czerwca, o godzinie 10.00 w różnych szkołach, w całej Polsce Wasi rówieśnicy i rówieśniczki spotkają się, by w jednym miejscu wspólnie czytać.

I w naszej szkole również będzie miało miejsce takie czytelnicze spotkanie. Niektóre klasy już zadeklarowały – entuzjastycznie – swój udział w tej ogólnopolskiej akcji, czekamy na więcej zgłoszeń intensywnych, aktywnych czytelników i czytelniczek spośród naszej szkolnej społeczności. Wespół z nami czytać będą również uczestnicy wycieczek do Pragi i Malagi!

Przebieg:

Spotykamy się w holu o 9.45, siadamy na podłodze (wzbraniające się przed tym faktem osoby prosimy o zabranie koców) wyciągamy książki (zabrane z domu ulubione powieści, mangi, książki popularnonaukowe, komiksy itd. lub wypożyczone z biblioteki szkolnej) i czytamy, w ciszy, to, na co mamy ochotę.

Akcję rozpoczniemy głośnym czytaniem. Jako pierwszy - pan Dyrektor przeczyta fragment ze swojej ostatniej lektury ulubionego poety Stanisława Barańczaka, po nim chętni/chętne (9) uczniowie, uczennice i nauczyciele/nauczycielki, którzy chcieliby zaprezentować fragmenty swoich ulubionych książek (możesz to być i Ty – wystarczy tylko zgłosić to w bibliotece szkolnej).

Nadto padła propozycja byśmy strojem zaakcentowali nasze czytelnicze sympatie, np. przebierając się za jakąś postać literacką bądź dopasowując swój strój kolorystycznie do okładki wybranej przez Was książki.

Całość zostanie sfotografowana i sfilmowana, by mieć pamiątkę i po części również po to, byśmy mogli wziąć udział w losowaniu nagród, np. za najlepsze zdjęcie akcji lub największą liczbę uczestników i uczestniczek można wygrać dla szkoły, np. czytnik ebooków. I od razu zastrzeżenie – nie robimy tego i jedynie po to, by wygrać, ale byśmy mogli się wspólnie spotkać i wspólnie oddać jednej ze swoich ulubionych czynności.

Celem akcji jest – według pomysłodawców – chęć zwrócenia uwagi na to, iż odnotowany przez Bibliotekę Narodową systematyczny spadek czytelnictwa dotyczy ludzi dorosłych, a nie dzieci i młodzieży; promocja czytelnictwa wśród młodzieży, uświadomienie nieczytającym, iż czytanie jest powszechne wśród ich rówieśników.

A naszym? To ma być z założenia radosna akcja, bez zbytniego nadęcia, patosu i pompy, a wszystko po to, by czytać, bo jak mawiał Josif Brodski* „gorsze od palenia książek jest ich nieczytanie”.

Na tej stronie znajdziecie więcej szczegółów, (jeśli Wasza klasa wyrazi chęć – po uprzednim uzyskaniu zgody przez nauczyciela danego przedmiotu, z którym będziecie mieli lekcję w tym dniu, na 3 godzinie) to prosimy o zgłoszenie tego faktu w bibliotece szkolnej wraz z nazwiskiem nauczyciela.

Do zobaczenia w holu!

*jeden z największych rosyjskich i amerykańskich poetów i eseistów XX wieku. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1987.

[JMB]