Biblioteka zawierająca ok. 4,5 tysiąca dostępnych olline uwtorów literackich, w rozmaitych formatach: - HTML , TXT , PDF, EPUB, MOBI, FB2. W bibliotece znajduje się również kilkaset audiobooków, można ich słuchać w formatach MP3 i Ogg Vorbis. Audiobooki są również dostępne w formacie DAISY dostosowanym do potrzeb osób słabowidzących, niewidomych oraz osób mających trudności z czytaniem.

Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona (CBN) - to nowoczesny portal, który udostępnia w sieci zbiory Biblioteki Narodowej. Jest narzędziem pozwalającym na powszechne otwarcie dla czytelników skarbca i magazynów Biblioteki Narodowej.W zbiorach tej biblioteki cyfrowej znajdują się książki, rękopisy, nuty,które z uwagi na stan techniczny oraz ich wartość udostępniane są tylko online. Biblioteka zawiera kolekcje tematyczne, zawierające utworów największych polskich twórców: A. Mickiewicza, J. Słowackiego, C. K. Norwida, J. Kochanowskiego.

Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej - znajdziecie tu znaczące dla literatury polskiej utwory literackie wolne od praw autorskich, opatrzone materiałem ilustracyjnym (np. portretem twórcy, reprodukcją pierwodruku) i notą biograficzną oraz opisem bibliograficznym.

Project Gutenberg - zawiera ponad 54 tysiące ebooków literatury światowej, których prawa autorskie ( w Stanach Zjednoczonych) wygasły.

LEKTURY. GOV.PL twory polskiej i światowej literatury, bedące na liście lektur szkolnych. Projekt został zainicjowany przez dwa ministerstwa: Ministerstwo Rozwoju, oraz Ministerstwo Cyfryzacji. Dzięki tej inicjatywie lektury można pobierać przez Internet i słuchać ich wersji audio lub czytać w dowolnym momencie za pomocą wygodnej aplikacji mobilnej.

Internet Archive – instytucja non-profit znajdująca się na przedmieściach San Francisco, która zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem archiwum rozmaitych zasobów multimedialnych.

Archiwum to obecnie zawiera gromadzone w odstępach ok. dwumiesięcznych dawne wersje wszystkich, ogólnodostępnych stron WWW z całego świata, dawne wersje wszelkiego oprogramowania, filmy książki, nagrania dźwiękowe, nagrania programów telewizyjnych itp. Archiwum jest udostępniane bezpłatnie historykom, naukowcom i do celów edukacyjnych. Część archiwów jest dostępna dla każdego, wystarczy zalożyć konto i wypożyczać.