W ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w bibliotece szkolnej we współpracy z nauczycielkami ze świetlicy oraz ogromnemu zaangażowaniu Wolontariuszy(ek) zachęcaliśmy do odkrywania komiksów.

W klasach 1-5 odbyło się głośne czytanie wybranych komiksowych historii, na lekcjach przedmiotowych, i w wolnym czasie w świetlicy. Maluchy poznały ciekawskiego Kaja i jego czarodziejską papugę Kubatu - wynalazek ekscentrycznego naukowca, głównych bohaterów nagodzonego w pierwszej edycji Konkursu im. Janusza Christy na komiks dla dzieci komiksu  J. Sytego, P. Surmy: Kubatu i tak nie uwierzysz!

Zaśmiewały się z zabawnych przygód niepokornego osiołka  Ariola i jego wszechwiedzącej babci w genialnie narysowanych i z fenomenalnym poczuciem humoru opowiedzianych  (przywołujących  ironiczny klimat znany czy to  z perypetii  Mikołajka, czy kartek z pamiętnika Miziołka z Dynastii Miziołków) francuskim komiksie  E. Guiberta i M. Boutaventa:  Ariol: jak ostatnie prosię.

Odkrywały zagadkę spóźnionej wiosny i zaspania właścicieli Hotelu Dziwnego: puchatego, leniwego fioletowego stworka Kakiego i jego bystrej przyjaciółki Marietty na kartach Hotelu Dziwnego: przez zimę do wiosny - pierwszego tomu poświęconego mieszkańcom tego nietuzinkowego miejsca. Autorami tego popularnego we Francji komiksu są F. i K. Ferrier.

I kibicowały dzielnej Hildzie, mieszkance Trolbergu, która wspólnie z pewnym Pokątkiem (o supermocach przenikania przez szczeliny) próbują odkryć kim jest czarna bestia siejąca zamęt w miasteczku (tak na marginesie prawda okaże się urocza, choć o wielkich gabarytach). Hilda jest główną bohaterką poczytnej serii autorstwa brytyjskiego ilustratora Luke’a Pearsona, inspirowanej skandynawskim folklorem.

Nadto na wystawie w holu prezentowaliśmy prace uczniów i uczennic wykonane na zajęciach w świetlicy: ich pierwsze autorskie komiksy, zabawy z dymkami oraz graficznymi przedstawieniem rozmaitych emocji. Unikaty w skali kraju, zabawne historie inspirowane nieokiełznaną dziecięcą wyobraźnią. Świetna zabawa gwarantowana podczas śledzenia perypetii bohaterów.

Przy okazji można było zatrzymać wzrok na kadrach z polecanych komiksów ostatnio zakupionych przez bibliotekę. A w samej bibliotece wśród nowości oczywiście królowały komiksy!

Zapraszamy do Galerii

[jolamb]