Menu

default_mobilelogo

Zakładkowe szaleństwo w toku...

Jak co roku, tak i w tym,  w ramach jesiennego święta bibliotek szkolnych (MMBS) uczniowie i uczennice tworzyli zakładki do książek dla swoich rówieśników(czek) z innych krajów. Tegoroczne zakładki powstały w ramach interdyscyplinarnego projektu, łączącego edukację polonistyczną, plastyczną i czytelniczą.

Motywem przewodnim była niewielkich rozmiarów książka, aczkolwiek bogata w tropy interpretacyjne i ciesząca się niesłabnącym czytelniczym zainteresowaniem od wielu pokoleń - należąca do klasyki literatury filozofująca opowieść  A. de Saint-Exupery Mały Książę.

Po inspirujących początkach, burzy mózgów, wybieraniu motywów, rozstrząsaniu cytatów, rozmów o braku czy nadmiarze artystycznych inklinacji dotarliśmy do wielce satysfakcjonującego półmetku - wysyłamy nasze zakładki daleko w świat. Szczęśliwymi odbiorcami(czyniami) są uczniowie i uczennice szkoły średniej w Australii w mieście Shenton TUTAJ

Zakładki uczniów i uczennic z klasy 7a to kolorowy zawrót głowy i minikompendium cytatów z Małego Księcia.

Wśród technik plastycznych dominują cienkopisy, pastele, kredki, ołówek,  kolaże, a nawet programy graficzne. A wśród słów przeważają te odnoszące się do emocji, przyjaźni, oswajania, pamiętania i troski o drugą osobę...

Bookmark Exchange Project to projekt, który nie ogranicza nastoletniej wyobraźni, ani nie narzuca jednej formy czy techniki wykonania zakładek, aczkolwiek zawsze punktem wyjścia są zainteresowania czytelnicze i odniesienie ich do hasła przewodniego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, które w tym roku brzmiało: Książka to przyszłość!

 [jolamb]