[...]Jest jaki jest. Zawsze taki był. Jeśli odwiedzisz naszą szkołę, rozpoznasz go od razu

Nie żeby wyglądał jaloś inaczej. Wygląda zupełnie normalnie jak każdy. Rozpoznasz go, bo zachowuje się w szczególny sposób. Rozpoznasz go, bo jest jaki jest. Jest jaki jest. Ma Zespół Aspergera.

Kiedy jakiś czas temu, na jednym ze spotkań młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki, rozmawiałyśmy o powieści A. J. Steiger Moje serce, mój wróg, szczególnie analizowałyśmy te fragmenty, które dotyczą tego, jak ludzie z Zespołem Aspergera radzą sobie z oczekiwaniami społecznymi, z sytuacjami dnia codziennego i budowaniem relacji. Zwykle bez względu na pełnosprawność lub jej brak kwestie te bywają stresujące i momentami trudne do ogarnięcia. Powieść jednakże ukazuje tą drugą perspektywę, której tzw. większość zwykle nie bierze, bo nie zna, pod rozwagę. Warto byłoby to zmienić. Warto byłoby obudzić w sobie większą empatię i uważność. Wierzymy, że tak własnie dzieje się poprzez społeczne akcje i czytanie książek!

Ostatnimi czasy głośno jest  o pewnej młodej dziewczynie z Zespołem Aspergera - Grecie Thunberg, aktywistce klimatycznej, która w walce o lepsze jutro dla naszej planety sprawiła, że do jej protestu przystąpiło tysiące młodych ludzi.

Greta, w którymś z wywiadów, żartobliwie powiedziała, iż to właśnie w jej chorobie trzeba widzieć główny powód jej nieustępliwości. Jest jaka jest i postrzega rozwiązanie problemu ocieplenia klimatu w kategoriach binarnych: albo coś robimy albo nic.

W związku z powyższym Dyskusyjny Klub Książki wspólnie z Samorządem Uczniowskim ma dla Was propozycję: ubierzcie się w coś niebieskiego 2 kwietnia. Niebieskiego? Tak, bo to symboliczny kolor tego dnia, i tak jak 21 marca zakładamy, na znak solidarności z osobami chorującymi na Zespół Downa różnokolorowe skarpetki, tak teraz POSTAWMY NA NIEBIESKI!

Zapraszamy też do czytania - przygotowałyśmy dla Was aktualne tematycznie KSIĄŻKI NA RECEPTĘ.

[tekst/fot jolamb]

cytat z książki Per Nilsson Inny niż wszyscy. Poznań, 2017, s. .