Menu

default_mobilelogo

noc bibliotekPaździernik zawsze jest wyjątkowo obfity w czytelnicze zdarzenia, nie dalej jak wczoraj (7 października) wręczona została Literacka Nagroda Nobla, już jutro (w sobotę) ma miejsce kolejna odsłona Nocy Bibliotek, od poniedziałku wielkopolskie Dyskusyjne Kluby Książki biorą udział w mikrofestiwalu Dekakon. W dniach 18 - 24 października trwa Conrad Festiwal z szerokim wachlarzem spotkań autorskich i Lekcji Czytania.  I last but not least w  ten jesienny miesiąc obchodzony jest Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

Patrząc na korzyści wynikające z czytania, gdyż „wystarczy tylko 6 minut czytania, by obniżyć nasz poziom stresu aż o 68%, podczas gdy słuchanie muzyki zmniejsza stres o 62%, picie herbaty o 54%, a spacer „jedynie” o 42%. Sprawdził to dr David Lewis z Mindlab International na University of Sussex mierząc, w jakim stopniu zmienia się napięcie mięśniowe i czynność serca pod wpływem aktywności tradycyjnie uważanych za uspokajające*” zróbmy coś dobrego dla siebie i wzmocnijmy się w ten jesienny czas odpowiednią dawką dobrego kontaktu z literaturą, wspierając nasz dobrostan poprzez:

zdobywanie wiedzy:

9 października, godz. 17.00, Taras Biblioteki Raczyńskich (wejście od Al. Marcinkowskiego)

Czytanie wzmacnia ducha i ciało
Wielokrotnie słyszeliśmy, że należy czytać. O zaletach czytania, terapeutycznych aspektach lektur, o tym, co łączy książki i kuchnię oraz czy można wzmocnić ciało dzięki lekturze porozmawiamy z psychologiem Tomaszem Kilarskim i filozofem kultury Przemysławem Rotengruberem.

9 października, godz. 17.00 - 17.45, Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu (ul. Bułgarska 19 przy stadionie Lecha Poznań - róg ulicy Bułgarskiej i Ptasiej)

Warsztaty z biblioterapii dla nauczycielek_i

10 października, godz. 10.15 -11.30,  WBPiCAK w Poznaniu, spotkanie online na kanale YT biblioteki

O czym opowiadają gry cyfrowe (oprócz zabijania)? - dr hab. Tomasz Z. Majkowski

13 października, godz. 17.00 -17.45,  WBPiCAK w Poznaniu, spotkanie online na kanale YT biblioteki

To nie jest kraj dla komiksiarzy - Łukasz Kowalczuk

poprzez ruch:

9 października, godz. 18.00, zbiórka przy pomniku Hygei

Śladami Raczyńskich – wycieczka
Aby wzmocnić swoją wiedzę o Poznaniu, Bibliotece Raczyńskich i jej fundatorze zapraszamy na wycieczkę, prezentującą najważniejsze miejsca związanie z rodem Raczyńskich. Trasa prowadzić będzie od pl. Wolności, przez Stary Rynek, Ostrów Tumski, na Chwaliszewo. Tam, przy Filii 11, uczestnicy otrzymają premierowy quest, który zachęci do samodzielnego odkrywania tajemnic Poznania i Raczyńskich. Wycieczkę prowadzi Karolina Dąbrowska-Wiśniewska, bibliotekarka, przewodniczka (Profesjonalny Przewodnik po Poznaniu) i autorka questu.

Akcji „Książka za drzewo” każdy, kto się przyłączy do akcji i posadzi drzewo, otrzyma jedną z książek zebranych wcześniej podczas specjalnych zbiórek w całym kraju.

18 października - listopad , projekt interdyscyplinarny

Digital Bookmark Exchange Project

25 października, hol szkoły

Za górami, za lasami, za...kolejną stroną, czyli szlakiem literackich miejscówek - wystawa

budowanie relacji i szukania wskazówek w książkach:

10 października, godz. 16.00, CK Zamek, Sala Wielka , bilet 5 zł.

ZAMEK CZYTA „Chamstwo”. Spotkanie z Kacprem Pobłockim i Przemysławem Czaplińskim

12 października, godz. 18.00, CK Zamek, Sala Wielka , bilet 5 zł.

ZAMEK CZYTA „Języczni. Co język robi naszej głowie”. Spotkanie z Jagodą Ratajczak

13 - 29 października, Biblioteka szkolna ZSO nr 4 w Poznaniu

Baśnie i legendy z całego świata - wystawa książek.

18 października, godz. 15.30-17.30, Biblioteka szkolna ZSO nr 4 w Poznaniu

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskusja wokół tematu dobrostanu w kontekście powieści „Pod kloszem” amerykańskiej autorki Meg Wolitzer. Będziemy tworzyć listę książek pocieszycielek, książek na każdą duszy (nie)pogodę.

Conrad Festiwal (18-24 października)

„W 2021 roku hasło festiwalu brzmi: „Natura przyszłości”. Zawarliśmy w nim celowo dwuznaczność: pytania o naturę przyszłości (jaka będzie i co nam przyniesie?) oraz o naturę w przyszłości – jako problem środowiska naturalnego”.

Wśród zaproszonych gości_ń m.in.: Amelia Nothomb, Rebecca Solnit, George Saunders, Julia Fiedorczuk, Mira Marcinów. Oprócz spotkań z autorkami i autorami, odbędzie się Kongres Książki i Lekcja Czytania.

i wreszcie sam akt czytania:

Wpadnij do nas po książkę, wybierz coś z ostatnich nowości lub czytaj online, np. opowiadanie „Lęk przestrzeni”  z najnowszej książki Dominiki Słowik „Samosiejki” (tekst w całości dostępny tutaj).

[tekst jola mb]

* za https://nocbibliotek.ceo.org.pl/wzmacnianie-przez-czytanie/