2D657F8B 43D9 422B B17C 62D5597664D6Myślę, że to chyba jedna z najgorszych rzeczy na świecie, kiedy jesteś gdzieś nowy i musisz siedzieć z ludźmi, których nie znasz. Zwłaszcza jeśli gapią się na ciebie z krzywą miną, jak w tej chwili Clarissa. W duchu od razu obiecuję sobie, że zaprzyjaźnię się z nowym chłopcem. Tak się składa, że mam dzisiaj w plecaku trochę cytrynowych landrynek, postanawiam więc, że na przerwie dam mu jedną. I spytam Josie, Toma i Michaele, czy też zostaną jego przyjaciółmi.

W końcu lepiej jest mieć czworo przyjaciół, niż nie mieć żadnych. Szczególnie w przypadku kogoś, kto sprawia wrażenie tak wystraszonego i smutnego, jak chłopiec siedzący w ostatniej ławce.*

Cztery dni oglądanie filmów, a co za tym idzie cztery dni fantastycznych rozmów na temat wrażeń po projekcji filmu.

Po seansie filmowym przewidziano bowiem czas na dyskusję nawiązującą do treści filmu, ale poszerzoną o perspektywę zyskaną dzięki dwóm książkom dla młodszych dzieci: Chłopca z ostatniej ławki, Onajli Q. Rauf i Hebanowego serca, Renaty Piątkowskiej poruszających zagadnienia związane z byciem uchodźcą/uchodźczynią*. (W rekomendacjach czytelniczych podrzucone zostały jeszcze dodatkowe tytuły, wkrótce zobaczycie je na bibliobooksie4)
W oparciu o wszystkie teksty kultury dotknęliśmy w swoich rozważaniach kwestii dotyczących tego, jak mądrze się różnić i budować trwałą przyjaźń oraz jak nie ulegać pozorom i nie budować na nich swoich opinii na temat drugich osób oraz jaką postawę powinniśmy przyjąć wobec nowych osób, wobec osób uchodźczych, jak wiele może zrobic nie kierując się wobec nich uprzedzeniami,a okazując im troskę i szczere zainteresowanie.

Wspaniałym zwieńczeniem tych zajęć okazały się spontaniczne wypowiedzi uczennic i uczniów z Ukrainy i Białorusi, dzielących się swoimi wrażeniami z pierwszych dni pobytu, ze swoich oczekiwań względem grupy równieśniczej i tego jak teraz po kilku mieściąch, a w niektórych przypadkach po latach, czują się w tej naszej małej szkolnej społeczności.

Co do księżki, z której zaczerpnięty zostal powyższy fragment - jest już na nią kolejka oczekujących czytelników i czytelniczek<3

#NocBibliotek #CzytamyRozumiemyInterpretujemy #NowaOsobaWKlasie #Uchodźcy

*(dotyczy klas 3, 4 i 5 SP)

[tekst i fot. book_on_prescription]