Menu

default_mobilelogo

Tytułem wstępu - biblioterapia zwana inaczej terapią książką lub terapią czytelniczą jest dyscypliną naukową wykorzystującą w pracy z uczestnikami terapeutyczną moc literatury. Utwór literacki niosący w sobie wielość znaczeń, skojarzeń, odniesień, emocji, jak również prezentujący różnorakie postawy i zachowania - wykorzystany w procesie terapeutycznym - może w znaczący sposób wpłynąć na osobowość odbiorcy, wywołać zmiany w jego zachowaniu, w postrzeganiu siebie i świata, rekompensowac niezaspokojone potrzeby, oswajać z negatywnymi emocjami, dając im ujście, jak również eliminować stres i wskazywać drogę wyjścia w sytuacjach trudnych.

Celebrowanie I Ogólnopolskiego Dnia Biblioterapii (przypadającego na 14 listopada) rozpoczęłyśmy jednak trochę szybciej, bo już 5 listopada członkinie naszego szkolnego DKK jako wolontariuszki wspierały realizację zajęć biblioterapeutycznych dla maluchów Bajki-pomagajki, przygotowanych przez Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne Koło w Poznaniu.

Wszystkich zaintrygowanych tematem zapraszamy do obejrzenia nagrania z webinarium „Czytanie pomaga. Literatura jako narzędzie terapeutyczne” prowadzonego przez dr Wandę Matras-Mastalerz, a zorganizowanego przez  Miejską Bibliotekę Publiczną im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

[JMB]