Menu

default_mobilelogo

Narodowe Czytanie to akcja popularyzująca znaczące - dla polskiego piśmiennictwa -  dzieła. We wrześniu w różnych placówkach kulturalnych, bibliotekach, muzeach odbywa się wspólna lektura danego utworu literackiego. Pierwszym czytanym, w 2012 roku,  dziełem był Pan Tadeusz, zaś w kolejnych latach, w całym kraju, Polacy wspólnie czytali utwory Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. Do głośnego czytania, przynajmniej tak było w Bibliotece Raczyńskich, może się zgłościć każdy zainteresowany i wystąpić na scenie obok Prezydenta Miasta, aktorów, dziennikarzy.

W tym roku, niespodziewanie, wspólnie możemy wybrać utwór!, spośród propozycji przygotowanych przez Kancelarię Prezydencką (w porozumieniu z wydziałami filologicznymi).

Na liście znalazły się następujące dzieła:

Chłopi – Władysława Stanisława Reymonta

Noce i dnie – Marii Dąbrowskiej

Wesele – Stanisława Wyspiańskiego

Popioły – Stefana Żeromskiego

Quo vadis – Henryka Sienkiewicza

Aby zagłosować, należy wybrać jeden z podanych poniżej tytułów i umieścić go w temacie
e-maila
, który prosimy odesłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Aby głos był ważny, w temacie e-maila powinien znaleźć się jedynie tytuł (bez cudzysłowu i bez autora dzieła). Oddawać głos na wybrany tytuł można do 11 lutego br. Wynik głosowania zostanie ogłoszony po 22 lutego 2016.

[JMB]