Menu

default_mobilelogo

listyCzy pisząc listy możemy zmienić czyjeś życie? TAK! Bo jak pokazują doświadczenia Amnesty International – dzięki Maratonowi Pisania Listów, udało się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji osób co do których wysyłane były apele listowne do władz o ich uwolnienie, jak i wyrazy solidarności.
Dzięki kampanii (również braliśmy w niej udział) podczas której napisano 777 611 listów, tweetów i innych wiadomości, Nassima al - Sada – aktywistka z Arabii Saudyjskiej działająca na rzecz praw kobiet w czerwcu 2021 r. odzyskała wolność i wróciła do rodziny oraz przyjaciół.
W kwietniu 2018 roku pracownik organizacji pozarządowej i obrońca praw człowieka Germain Rukuki na podstawie szeregu sfałszowanych zarzutów został uznany za winnego i skazano go na 32 lata więzienia w Burundi. Germain odzyskał wolność 30 czerwca 2021 roku i wkrótce znów będzie miał możliwość spotkać się z bliskimi. Przyczyniły się do tego działania prawie 400.000 osób, które wsparły kampanię na rzecz jego uwolnienia.

Takich dobrych wiadomości o bohaterkach i bohaterach Maratonu Pisania Listów jest dużo, a TY swoim tegorocznym działaniem (napisaniem listu, podpisaniem petycji online, wysłaniem tweeta, rozpropagowywaniem akcji) możesz sprawić, by było ich jeszcze więcej!
Maraton Pisania Listów jest ogólnoświatową akcją, która miała swoje początki w Polsce. To z inicjatywy warszawskich aktywistów i aktywistek w 2001 roku rozpoczął się ten niesamowity globalny listowny zryw, który nie tylko uczy nas współodpowiedzialności za to jak wygląda świat wokół nas, czy uwrażliwia na poszanowanie praw człowieka, ale przede wszystkim uświadamia nam, że pojedynczy głos ma znaczenie! Że podejmowanie działań ma znaczenia, że sprzeciwianie się łamaniu praw człowieka ma znaczenie!

WAŻNE:
W TYM ROKU POMAGAMY OSOBOM Z NASTĘPUJĄCYCH KRAJÓW: GWATEMALII, ERYTREI, CHIN, EGIPTU, MEKSYKU, UKRAINY, PALESTYNY, NIGERII, TAJLANDII I BIAŁORUSI.

Z historiami bohaterek i bohaterów tegorocznego Maratonu Pisania Listów możesz zapoznać się TUTAJ, i TU, jak i podpisać w ich sprawie PETYCJĘ (nie musisz podawać swojego nrumeru telefonu, nie jest to konieczne, by wysłać petycję).

 

Screenshot 2020 11 20 DOŁĄCZ DO MARATONU PISANIA LISTÓW1Gdybyś chciał/ chciała napisać tradycyjny list, jest to oczywiście możliwe, możesz skorzystać ze wzorów TUTAJ lub napisać całość sam/a.
List/y (koszty znaczka pokrywasz Ty) możesz wysłać bezpośrednio do kraju, z którego jest dana sprawa albo do właściwej ambasady.
Adresy znajdziesz na kartach bohaterów oraz we wzorach listów.  Jeżeli nie masz zbyt dużo funduszy na wysyłkę, listy można wysyłać w zbiorczych kopertach wraz z listami znajomych lub wysłać je jedynie do ambasad właściwych krajów w Polsce.

Pisząc list czy podpisując petycję online w sprawie jednej z 10. tegorocznych osób Maratonu Pisania Listów, czy to np.: dziennikarki obywatelskiej Zhang Zhan (która była jedną z nielicznych osób informujących o rozwoju kryzysu związanego z Covid-19, w rezultacie, by ją uciszyć, zatrzymano ją i skazano na cztery lata więzienia), czy studentki, zwolenniczki równości i prawa do wolności słowa - Panusay – znanej jako “Rung”, czyli “tęcza” (której grożą liczne zarzuty i dożywotnie więzienie) lub nastoletniej Palestynki Janny Jihad pokazującej w swoich relacjach rasizm i brutalność jakiej doświadcza jej społeczeństwo ze strony sił zbrojnych Izreala czy wreszcie pozarządowej ukraińskiej organizacji Sphere działającej na rzecz praw kobiet i społeczności LGBTI od roku 2006, jak i pozostałych osób (krótkie bio każdej z 10. osób będziemy również prezentować na stories bibliobooks4 i w holu szkoły) możesz realnie wpłynąć na ich losy: doprowadzić do sytuacji że zostaną uwolnienie, ich postulaty wysłuchane, zarzuty wycofane, a część z nich znowu będzie cieszyć się życiem zwykłej nastoletniej osoby.


PAMIĘTAJ: podziel się z innymi i szerz wiedzę o akcji - zrób printscreena i wrzuć zdjęcie na social media używając hashtagów #MaratonPisaniaListów #W4R21, oznacz Amnesty na Instagramie @amnesty_international_polska lub Twitterze @amnestyPL

A teraz to już tylko łap długopis lub odpalaj stronę Amnesty Inetrnational i działaj! Zmieniaj ten świat w lepsze miejsce!

 

Koordynatorki

Jola Molenda-Bieniecka i Sylwia Szulc

w razie pytań zapraszamy do biblioteki lub prosimy o kontakt przez Librusa:-)