W Dolinie Niedźwiedzi przychodzi na świat niebieska niedźwiedziczka Azul „błękitna jak niebo, lazurowa jak morze, szafirowa jak klejnot, chabrowa jak kwiaty na łące".
Rodzice są przeszczęśliwi i z niecierpliwością, i rosnąca z minuty na minuty ekscytacją, oczekują na wizytę Króla i huczną ucztę. Jednakże Król zasmuca rodziców mówiąc, iż „uczty są dla prawdziwych niedźwiedzi, [brązowych, czarnych, białych i szarych], a nie dla takich niebieskich dziwadeł”. [Jeśli jesteście ciekawe/i co dalej, to zapraszamy do naszej biblioteki, jedyne co zaspojlerujemy, to to, że ta opowieść ma bardzo mądre, inspirujące zakończenie]
Ta przepiękna opowieść o wartościach płynących z różnorodności, z wyjątkowości i inności była bazą spotkania z naszymi najmłodszymi czytelni_czka_mi.
Podczas zajęć z pierwszoklasistkami i pierwszoklasistami miałyśmy/mieliśmy więc sposobność porozmawiać o tym, jakie emocje gromadzą się w nas, gdy dotyka nas odrzucenie grupy (kolegów i koleżanek), co i jak zrobić, by sobie z tymi niełatwymi emocjami radzić, gdzie szukać pomocy. Oraz o tym , jak wielką moc mają słowa, więc jak bardzo trzeba być uważnym gdy jej wypowiadamy.
I jak dobrze jest mieć prawdziwych akceptujących nas przyjaciół.
Zajęcia „Inna/y nie znaczy gorsza/y –- zajęcia z elementami biblioterapii na bazie książki Joanny M. Chmielewskiej "Niebieska niedźwiedzica", zilustrowanej przez Jonę Jung, @wydawnictwobajka 2020 odbyły się w związku z wystawą „Książka na receptę. Recepta na tolerancję"., a przeprowadziła@_book_on_prescription>