Menu

default_mobilelogo

Ponoć tak, bo za sukcesem w wielu dziedzinach stoi właśnie ono - celnie postawione. My - czytający - chcemy wierzyć, że to właśnie literatura jest przestrzenią, w której niektórzy z nas znaleźć mogą odpowiedzi na nurtujące ich wątpliwości.

Wiele takich ważnych pytań, natury egzystencjalnej znajdziemy w Pułapce na myszy Walta Disneya zbiorku dziesięciu opowiadań chorwackiego pisarza, który był przedmiotem czytelniczych rozważań podczas październikowego spotkania naszego klubu.

Ponownie znaleźliśmy się w świecie absurdalnych zdarzeń spowitych czarnym humorem, wywołujących grymas zaskoczenia i konsternacji, ale również niekontrolowane parsknięcia śmiechem.  Widzimy bowiem bohaterów narysowanych grubą kreską, którzy próbują odnaleźć się w rzeczywistości, w której nic nie jest tym, czym z pozoru się wydaje. Niczym w sennych marzeniach wszystko jest tak samo możliwe i jednocześnie wszystko tak samo nieprawdopodobne. A by było jeszcze bardziej zaskakująco w bonusie dostajemy przewrotną finezyjną puentę.

 

Lektura chorwackich opowiadań to świetna czytelnicza zabawa, a jednocześnie udana próba opisania świata, w którym łatwiej komuś, temu innemu, drugiemu przypisać złe intencje niż dostrzec w nim dobro. Czytając uświadamiamy sobie jak wielką wagę przywiązujemy do prawd, które nosimy w sobie, stereotypów, którymi opisujemy świat i jak trudno czasami wyjść poza ten uproszczony schemat. 

W jednym, najbardziej rozbudowanym fabularnie opowiadaniu główna bohaterka tak bardzo nie chce uwierzyć, że ktokolwiek, a zwłaszcza młodszy mężczyzna mógłby cokolwiek pięknego w niej dostrzec, że kreuje nieprawdopodobną kryminalną intrygę, by uwiarygodnić znalezienie w pasztecie zaręczynowego pierścionka.

Ta niemożność dostrzeżenia w sobie, w swoim wnętrzu czegoś wartego zachwytu drugiej osoby jest również tematem kolejnego opowiadania, a jednocześnie motywem na tyle atrakcyjnym interpretacyjnie, że postanowiłyśmy się z nim twórczo zmierzyć w naszych niecodziennych plastycznych działaniach. By o nich, a zwłaszcza naszych emocjach nie zapomnieć tu i tutaj krótkie filmowe wstawki.

 

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 20 grudnia, rozmawiać będziemy o książce Dodie Smith pt. Zdobywam zamek.

[JMB]