„Czy życiem człowieka rządzi przypadek? Przypadek, którego nie da się przewidzieć, któremu nie da się zapobiec, którego nie można cofnąć, przekreślić ani unieważnić? Czy nasze wybory mają jakiekolwiek znaczenie? Mówiąc krótko: czy jesteśmy kijami bilardowymi, bilardzistami czy bilardowymi kulami? Graczami czy pionkami w grze?”. Zygmunt Bauman,
Sztuka życia
Tym razem tyle w nas się kłębiło tematów do obgadania po lekturze powieści Mieko Kawakami Heaven, że od razu przeszłyśmy do dyskusji. Tym bardziej, że powieść dotyka bardzo trudnych tematów rówieśniczej przemocy i sposobów (nie)radzenie sobie z nią. Autorka, o czym wspomina w wywiadach, zastanawia się nad tym, jak ludzie próbują sobie pomóc, gdy znajdą się w ekstremalnie trudnej sytuacji. Jedni, podobnie jak narrator tej powieści Maroko, będzie się starał podjąć jakieś działania po okresie totalnej bezradności, drudzy, jak Kojima, jego koleżanka z klasy, zaczną doszukiwać się głębszego sensu w cierpieniu, którego doświadczają.
To co szczególnie niełatwe do przyjęcia podczas tej lektury tej książki to wysoki poziom frustracji wynikający z obserwacji bezradności, lęku, strachu i ogromu cierpienia jakie są udziałem dwójki czternastolatków.
I zrobiła nam się też piękna kompozycyjna klamra odnośnie do spotkań DKK, ten rok zaczęłyśmy od powieści Demian” H. Hessego, a to jedna z ulubionych książek nastoletniej Mieko Kawakami.
Kilka praktycznych info:
W wakacje czytamy trzy powieści: „świat Zofii” Josteina Gaardera, „Spacerującego z książkami” Carsten Henn i „Zaułek koszmarów” Williama Lindsaya Greshama.
Pierwsze powakacyjne spotkanie DKK odbędzie się 5 września, w czwartek o godzinie 15.30 i omawiać na nim będziemy, zaproponowaną przez jedną z naszych członkiń - Amelię, powieść „Zaułek koszmarów”.
Coś ostatnio zapominam zrobić pamiątkowe zdjęcia na spotkaniach, więc tym razem tylko zarejestrowane przedmioty, na których okruszki i resztki herbatki ;-)
#miekokawakami #czytamypowieści #japonskaliteratura #nominacjadonagrodybookera #czutaniejestfajne #powieśćpsychologiczna #przemoc #relacjerówieśnicze #szkoła #pisarki #instytutksiazki #wbpicak