Menu

default_mobilelogo

Victor Grigg 'to amerykański herpetolog, poszukujący zagrożonego wyginięciem gatunku żaby — Eleutherodactylus Sanuineus, zwanej potocznie grenuille du sang. Działa na zlecenie Voughana Pattersona, chorego na białaczkę, żyjącego swoją pasją naukowca, który nie znosi ludzi niemówiących o płazach. Podczas wyprawy ekspedycyjnej na Victora czeka wiele niebezpieczeństw, a znalezienie poszukiwanego gatunku żaby, graniczy z cudem. Sytuacja na Haiti wygląda groźnie, miejscowi ludzie nie życzą sobie gości.

„Przybądź, ciemności" to książka Mayry Montero opisująca nie tylko wysiłki herpetologów próbujących ratować ginące gatunki płazów, ale także opowieść o miłości i magii. Podczas wyprawy Victor rozstał się z żoną i miał kilka romansów. W powieści opisane jest wiele rytuałów magicznych np. modlitwa do loas — duchów strzegących gór na Haiti.

Przemijanie to ważny wątek książki. W trakcie pobytu głównego bohatera na zagrożonym terenie, ginie wiele osób np. bracia Victora, Julien i Paul. Ze starości umiera także kochanka amerykańskiego herpetologa Frou-Frou. Zabici zostają zmasakrowani w taki sposób, żeby nikt nie zdołał ich rozpoznać. Nie odstrasza to jednak Victora, na którym ciąży klątwa rychłej śmierci. Przybądź, ciemności to także słowa ducha Geneshy, będącej jedną z kochanek badacza, Victor usłyszał je na pogrzebie Frou — Frou i wiedział, że on też wypowie je przed śmiercią, aby ujrzeć światło. Podczas powrotu z ekspedycji na której odniósł zwycięstwo, złapał jeden okaz jaskrawoczerwonej żaby, Victor i jego towarzysz Thierry giną. Ich ciała i obiekt poszukiwań, nie zostają odnalezione.

 

Mayra Montero jest dziennikarką, autorką zbiorów opowiadań i kilku powieści. „Przybądź, ciemności" to książka będąca przykładem literatury hiszpańskojęzycznej, którą zainteresowałam się po przeczytaniu „Stu lat samotności" Marqueza. Nie zawiodłam się, powieść trzyma w napięciu od początku do końca. Jest opatrzona w ciekawe komentarze dotyczące sytuacji płazów w różnych zakątkach świata.

Książka została napisana pod wpływem osobistych uczuć autorki, przejętej losem ginących, krwistoczerwonych żab, które sprowadziły nieszczęście na głównego bohatera jej powieści.

 

Kinga Kasprzyk kl. II A