Menu

default_mobilelogo

 „Ta książka jest skierowana do wszystkich, którzy pragną zagłębić się w stworzony przez nas świat tworzyw i dowiedzieć , skąd się wzięły, jak działają i co o nas mówią. Materiały, choć są wszechobecne, często pozostają zaskakująco niewidoczne. Przeważnie nie ujawniają swoich wyjątkowych cech i łatwo wtapiają się w tło naszego życia. Większość metali jest błyszcząca i szara. Ile osób potrafi odróżnić aluminium od stali? Poszczególne rodzaje drewna znacznie się od siebie różnią. ale kto wie. dlaczego tak się dzieje? Plastik nastręcza szczególnych trudności. Ile osób zna różnicę między polietylenem a polipropylenem? A przede wszystkim - dlaczego właściwie miałoby nas te wszystko obchodzić?

Mnie obchodzi i chciałbym wam opowiedzieć, dlaczego. Kiedy opowiada się o czymś, co jest wszechobecne, można zacząć w dowolnym miejscu. Jako punkt wyjścia i inspiracja dla tej książki posłużyło mi zatem zdjęcie, które przedstawia mnie siedzącego na dachu bloku. Wybrałem dziesięć widocznych na nim materiałów, aby opowiedzieć ich historie. Staram się odkryć pragnienia, które stały za wynalezieniem poszczególnych tworzyw, odczytuję ich właściwości pod kątem materiałoznawczym, z podziwem opisuję nasze techniczne zdolności pozwalające je wytwarzać, lecz przede wszystkim staram się pokazać, co czyni je istotnymi”[1].

 


[1] Miodownik M., W rzeczy samej : osobliwe historie wspaniałych materiałów, które nadają kształt naszemu światu. 2016, s. 12.